BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Ticari Bilimler Fakültesi
Bankacılık ve Finans Bölümü

 

Hakkında

Bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler sonucu yeniden biçimlenen iş yaşamında ve günlük yaşamda bankaların ve finans kurumlarının etkinlik alanları sürekli genişlemekte, önemleri artmaktadır. Bu husus göz önüne alınarak Ticari Bilimler Fakültesi içinde acılan Bankacılık ve Finans Bolumu finans sektörüne uzmanlaşmış bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bankacılık ve Finans Bolumu 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Dersler ve ders içerikleri, öğrencilerin yeterli mesleki altyapıyı ve yönetme becerilerini kazanmalarını sağlayacak bicimde seçilmiş ve düzenlenmiştir. Programın ilk iki yılında temel matematik, bilgisayar, ekonomi ve işletme alanları ile ilgili dersler bulunmaktadır. Diğer iki yılda ise Para Teorisi ve Politikası, Banka Hukuku, Sermaye Piyasaları, Banka İşlemleri, Uluslararası Finansal Piyasalar, Kredi Politikası ve Değerlendirilmesi, Bankacılıkta Risk Yönetimi, Merkez Bankası ve Banka Muhasebesi gibi mesleki dersler verilmektedir.

Öğrencilerin edindikleri bilgileri mezun olmadan önce uygulamaları, sektörü tanımaları ve sektörle ilişkilerini geliştirebilmeleri için, bölüm denetimine 30 işgünü Yaz Stajı ve en az 400 iş saatinden oluşan İşbaşında Eğitim yapmaları sağlanmaktadır. Bu bağlamda, meslek derslerinin büyük çoğunluğu Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıkları, T.C. Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Ulusal Bankalar ve Finans Kurumlarında görevli uzmanlarca verilmekte, öğrencilerin staj ve işbaşında eğitim çalışmaları yukarıda belirtilen ve benzeri kurumlarla Üniversitemizin işbirliğinde gerçekleştirilmektedir.

Bölüm mezunlarımızın çalışma alanları; Bankalar, Leasing Şirketleri, Yatırım Şirketleri, Portföy Yönetim Şirketleri, Factoring Şirketleri, Bireysel Emeklilik Şirketleri, Sigorta Şirketleri gibi Finans Kurumları,  Bağımsız Denetim Şirketleri, Çeşitli Kuruluşların Finans Departmanları, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu gibi Kamu Kurumları'dır.

Mezunlarımızın çalıştıkları kurumların başlıcaları: Deloitte, PwC, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Royal Bank of Scotland, Avivasa, Finansbank, Finans Invest, Garanti Yatırım, Başkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, ING Bank, Eurotekfen Bank, Akbank, Ziraat Bankası, Koç Grubu, NTM Elektronik, Deniz Bank, Deniz Yatırım, Finans Invest, Türk Telekom, Maliye Bakanlığı, Migros, Halk Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Vakıfbank, HSBC, Akfen Holding, Gazi Üniversitesi, TCR Derecelendirme, Pırlant, Şekerbank. Garanti Emeklilik, Belko A.Ş., Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı…

Bankacılık Bölümü Eşit Ağırlık (TM-1) puan türüyle öğrenci almaktadır.

BÖLÜM TANITIM VİDEOSUNA ULAŞMAK İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ

Bankacılık ve Finans Bölümü

Bankacılık ve Finans Bölümü - 2